Pacjenci chcą mieć swój udział w koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii

Fundacja Alivia zwróciła się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o włączenie przedstawicieli pacjentów w prace ministerialnego zespołu ds. opracowania koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii (NIO).

Powołanie zespołu ministerialnego ekspertów ds. opracowania koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii (pisaliśmy o nim w minionym tygodniu) nie umknęło uwadze pacjentów. W ocenie Bartosza Polińskiego, prezesa Fundacji Onkologicznej Alivia, brak w ministerialnym zespole przedstawicieli organizacji pacjentów jest zjawiskiem niepokojącym. "Minister Zdrowia wielokrotnie mówił o dialogu, w którym będą aktywnie uczestniczyć przedstawiciele pacjentów. Decyzja o składzie zespołu nie jest spójna z tymi zapowiedziami"- ocenił Bartosz Poliński.

Fundacja Alivia wystosowała do ministra Łukasza Szumowskiego prośbę o nowelizację zarządzenia i włączenie do zespołu pracującego nad koncepcją NIO przedstawicieli środowiska pacjentów. Zdaniem organizacji od czasu wygłoszenia expose, gdzie premier wskazał powołanie instytutu jako priorytet w obszarze zdrowia, nie przedstawiono żadnych informacji o roli NIO w organizacji opieki onkologicznej, a także zarządzaniu systemem. Fundacja Alivia wskazuje, że nie jest wiadomo jak działalność instytutu zostanie pogodzona z innych procedowanymi obecnie zmianami w onkologii m.in. z koncepcją świadczeń kompleksowych w ramach (np. Breast Units).

"Mamy do czynienia z dwiema niepokojącymi sytuacjami pod kątem zarządzania zmianami w onkologii. Po pierwsze, nie znamy zakresu oraz horyzontu czasowego zmian, dlatego póki co pozostają one jedynie draftem, ledwie widocznym planem, co przy dramatycznej skuteczności opieki budzi uzasadnione obawy. Po drugie, brak powołania przedstawiciela pacjentów do pierwszego zespołu, który ma przygotować koncepcję jakichkolwiek zmian grozi skupieniem wypracowanych zmian na każdym uczestniku systemu poza chorym"– ocenia Bartosz Poliński.

 

 

 

MAR
*

Czytaj także